Sinikeltaisia jääkiekkoilijoita palkittiin Satakunnan Urheilugaalassa

13.02.2017

Rauman Lukon hyökkääjä Aleksi Saarela on valittu vuoden 2016 ansioista satakuntalaiseksi nuoreksi urheilijaksi. 20-vuotias hyökkääjä palkittiin lauantaina Satakunnan urheilugaalassa.

Lisäksi A-nuorten päävalmentaja Erik Hämäläistä muistettiin urapalkinnolla ja nyt seitsemättä kertaa jaetun Elämänura-palkinnon sai sinikeltainen kiekkolegenda Teppo Rastio.

Lauantaina Porin Cygnaeuksen koululla järjestetyn gaalatilaisuuden järjesti Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu, Porin ja Rauman Urheilutoimittajien kerhot sekä Porin kaupunki.

 

Kaikki vuoden 2016 ansioista gaalassa palkitut:

Urheilukulttuurin edistäjä: Pallo-Iirot ry

Vuoden kouluttaja: Sanna Taimi

Työyhteisöliikuttaja: Lähitapiola Satakunta

Läpimurto: Elina Gustafsson PoNMKY

Urheilumarkkinointiteko: Valepa ja LP Vampula

Urheiluteko: Lotta Lepistö

Elämänura: Teppo Rastio Lukko

Urheiluvaikuttaja: Kai Keinänen Euran Karateseura

Jokeripalkinto: Jari Levonen Porin Jääkiekkoerotuomarit

Nuori urheilija: Aleksi Saarela Lukko

Urheiluseura: Lauttakylän Luja

Sinettiseura: FC Jazz

Urheilu-ura: Erik Hämäläinen ja Joni Nyman

Joukkue: Porin Moottorikerho/Nopea Speedway Racing Team

Valmentaja: Juha Flinck

Akatemiaurheilija: Eero Ahola Porin Yleisurheilu

Vuoden urheilija: Leo-Pekka Tähti Porin Tarmo

 

Satakunnan urheilugaalan erikoispalkinnot (teema aikuisurheilu): Pertti Ahomäki Porin Urheiluveteraanit, ”taustavoima” Hero Mali Ässät ja Matti Kero Kankaanpään Seudun Leisku.

Porin kaupungin palkinnot: Stipendi: Helena Kuusisto Shotokan Karate Do Pori, Tomi Mustonen Porin Narukerä, Heikki Lähdekorpi Satakunnan Ampujat, Markus Laine Team Puls, Lotta Lepistö, Elina Gustafsson Porin NMKY, Leo-Pekka Tähti.

Vuoden 2016 lupaavat nuoret urheiljat: Atte Stengård Squashnallet Pori, Viola Joutsi Squashnallet Pori, Venla Karttunen Shotokan Karate Do Pori, Pihla Salonen judoseura Fudoshin Pori, Anniina Murto Porin Uimaseura.

Kuntien seuratyöntekijät: Eurajoki Hanna Tuominen, Harjavalta Tuomas Kirjavainen, Huittisten kaupunki Pertti Tiuttu, Jämijärven kunta Toni Sorvali, Kankaanpään kaupunki Heikki Anttinen, Karvia Jutta Harjaluoma, Kokemäen kaupunki Heini Pori-Henttinen, Luvia Kimmo Aho, Merikarvia Suvi Huhtala, Nakkila Jukka Loula, Pomarkku Jarkko Lehtolammi, Pori Heli Paalosalo. Punkalaidun Sauli Nikkanen, Rauman kaupunki Esa Kivimäki, Siikainen Pekka Korhonen, Säkylä Antti Varpia, Ulvilan kaupunki Sanna Hohkuri.

Seurojen seuratyöntekijät: Euran Raiku Kari Tuomi, Huovinretki Seija Hoppendorf, Nakkilan Vire Jarkko Kujamäki, Liikuntaseura Pori Hanna Jalonen, Porin Shotokan Karate Do Jenni Rautava, Yyteri Golf Johannes Karttunen.

SSBL-palkinnot: Seuratoimijat Kaisa Hyytiä, Markku Mäkelä, Taneli Järvinen.

SPL:n palkinnot: Tauno Takala -palkinto Jouni Ahl, Vuoden pelaaja Juhani Koponen, Vuoden valmentaja Matti Santahuhta.